آیا wiper بازگشته است؟

سال گذشته بود که حملات سایبری گسترده و مرموزی گزارش شد که طی آن اطلاعات سرورهای تحت حمله به نحوی پاک می شد که امکان بازیابی آن نیز وجود نداشت. نام wiper از همان زمان سر زبان ها افتاد.

روزهای سوم و چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ حمله های سایبری این بدافزار اوج گرفت که از میان آنها سرانجام نام فلیم یا شعله آتش بیرون جهید. بدافزاری که به عنوان مخرب ترین سلاح سایبری شناخته شده در تاریخ ثبت گردید.

اما حالا زمزمه هایی از بازگشت مجدد وایپر به سایت های صنایع ایرانی شنیده می شود. این بدافزار که به نام های RDN/Generic Dropper!oi و Trojan.Generic.8566190 در بعضی آنتی ویروس ها شناسایی می شود، البته اثر تخریبی چندانی ندارد اما بیم آن می رود که به دلیل قدیمی بودن برخی سیستم ها و آپدیت نبودن سامانه ها، بتواند اثرات تخریبی داشته باشد.

جهت آگاهی از صحت خبر منتشر شده در این خصوص افتانا با وزارتخانه های مهم از جمله وزارت نفت تماس گرفت و نتیجه این بود که ضمن اینکه موضوع رد نشد، تایید مسئله به بررسی های بیشتر موکول گردید.

در ادامه همین مسئله، مرکز ماهر به عنوان ستاد شناسایی و مقابله با آسیب های رایانه ای کشور نیز پیش از اظهار نظر خواهان بررسی های بیشتر گردید.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*