کشف تروجان بانکی لینوکس

به گزارش اِی وی نیوز، با توجه به یافته های جدید RSA، تروجان بانکی لینوکس با نام ‘Hand of Thief’ که برای فروش به مجرمان زیرزمینی ارائه شده است یک نمونه ابتدایی می باشد که کاربران بسیار محدودی را در معرض خطر قرار می دهد.
با توجه به آزمایش های صورت گرفته توسط محققان شرکت RSA، در سیستم عامل Fedora نسخه ۱۹، در حالی که تروجان HoT قادر بود که این ماشین را آلوده نماید، می توانست باعث خرابی و از کار افتادن مرورگر لینوکس فایرفاکس شود تا مقادیری از داده های غیرضروری را در اختیار داشته باشد و اعتبارنامه ها را به سرقت ببرد. اما در سیستم عامل Ubuntu نسخه ۱۲٫۰۴، تروجان HoT به لطف روش های حفاظتی نمی تواند سیستم را آلوده نماید. حتی با غیرفعال کردن این روش ها با وجود آن که این تروجان باعث ایجاد خرابی در مرورگر می شود اما قادر به عکس گرفتن از داده ها نیست.
شرکت RSA در گزارش خود آورده است که ضعف عمده نبود بسته های بهره برداری تجاری برای لینوکس می باشد که معمولا به طور خودکار برای راه اندازی کمپین هایی علیه کاربران ویندوز مورد استفاده قرار می گیرند. تروجان HoT زمانی برای مجرمان زیرزمینی ارائه شد که تقاضای استفاده از تروجان های تجاری بالا بود.
به سادگی و با حذف فایل های مربوط به این بدافزار می توان HoT را از روی سیستم های لینوکس آلوده پاک کرد. البته بدافزارهای لینوکس بسیار کم می باشند و بدافزار HoT اولین بدافزاری است که برای حمله و دسترسی به سیستم عامل بانکی طراحی شده است. تاکنون هیچ حمله ای با منشاء HoT در جهان شناسایی نشده است.
————–
منبع: مرکز ماهر

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*