مبارزه با Botnet ‌ها

بسیاری از کامپیوتر‌های شخصی در جهان بدون آنکه علامت خاصی از خود نشان دهند، به عنوان بخشی از شبکه‌های غول پیکر بات‌نت Botnet انجام وظیفه می‌کنند. بر اساس تخمین شرکت مک آفی بیش از ۱۲ میلیون کامپیوتر در جهان درگیر در یکی از شبکه‌های بات‌نت هستند. عضویت در بات‌نت‌ها عموما با دریافت یک ایمیل آلوده به یک اسب تروا، یا نوع دیگری بدافزار آغاز می‌شود. بات‌نت‌ها در حقیقت شبکه گسترده ای از کامپیوتر‌ها، سرورو‌ها و بدافزار‌ها هستند که برای مقاصد مختلفی نظیر موارد ذیل استفاده می‌شوند: ارسال اسپم، جنگ‌های سایبری نظیر جنگ روسی علیه استونی ۲۰۰۶ و گرجستان ۲۰۰۷، حملات DDoS به دلایل سیاسی، عقیدتی و غیره و همچین سرقت اطلاعات.

در این اینفوگرافیک اطلاعات جالبی درباره بات‌نت‌ها خواهید یافت:

http://www.geekosystem.com/botnet-infographic/

در اینجا هم آمار جالبی درباره بات‌نت‌ها ارائه شده است:

http://blog.trendmicro.com/big-botnet-busts/

و در اینجا کارکرد بات‌نت‌ها با روایتی داستانی همراه با تصاویر ساده و راهکارهای مقابله تشریح شده است:

http://www.thewindowsclub.com/infographic-botnets-demystyfied-and-explained

در سال ۲۰۰۹ یکی از بزرگ‌ترین بات‌نت‌ها به نام شبکه ارواح یا Ghostnet، شناسایی شد. این شبکه حاوی بیش از ۱۳۰۰ کامپیوتر در ۱۰۳ کشور مختلف بود و کامپیوتر‌های مراکز دیپلماتیک، مراکز سیاسی و نظامی ‌و همچنین منتقدان دولت چین توسط کامپیوتر‌هایی از داخل چین مورد بازرسی و دستکاری قرار گرفته بود. طراحان شبکه ارواح با روشن کردن میکروفن کامپیوتر‌های قربانی و همچنین دوربین وب‌کم آن‌ها، می‌توانستند به اطلاعات فیزیکی پیرامون کامپیوتر دسترسی پیدا کنند. بسیاری از بات‌نت‌ها، با ابزار‌های معمولی ضد ویروس و جاسوس قابل شناسایی نیستند. ما در اینجا دو برنامه مختلف که می‌توانند از کامپیوتر شما در برابر انواعی از بات‌نت‌ها محافظت نمایند، را معرفی می‌کنیم. ابزار رایگان نخست یا RUBotted از شرکت ترند میکرو در آدرس زیر قابل دانلود است:

http://free.antivirus.com/rubotted

پس از نصب این برنامه، با ورود بدافزار‌های بات‌نت‌ها به کامپیوتر شما صفحه مقابل ظاهر خواهد شد، شما می‌توانید بلافاصله از سایت حاوی بدافزار خارج شده و حافظه Cache خود را تماما پاک کنید. برنامه رایگان دیگر ضد بات از شرکت Norton Antibot از شرکت Symantec است که صفحه اصلی آن به این شکل است :

 

منبع: اِی وی نیوز

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*